Reklam

SİVRİSİNEK VE BÖCEKLERİ UZAKLAŞTIRAN 10 BİTKİ

Bazı bitki ve çiçeklerin sadece havayı temizleyip uykuya dalmanıza yardımcı olmadığını, aynı zamanda böcekleri ve sivrisinekleri uzaklaştırabileceklerini biliyor muydunuz? Bazıları güçlü bir kokuya sahipken, diğerleri sadece böceklerin koklayabileceği kimyasal bir bileşiğe sahip olan bitki ve çiçekleri evinizde mutlaka bulundurun. İşte sivrisinek ve böcekleri doğal olarak uzaklaştıran 10 bitki:

SİVRİSİNEK VE BÖCEKLERİ UZAKLAŞTIRAN 10 BİTKİ
28 Haziran 2021 - 16:07 - Güncelleme: 28 Haziran 2021 - 16:21

Kasımpatı

Kasımpatı bitkisi güzel çiçeklerinin yanında, aynı zamanda harika bir böcek kovucudur. Böceklerin sevmediği piretrin adı verilen bir madde üreten bu çiçeği, diğer bitkilerin yanına ekebilir veya sivrisinekleri kovmak için çiçeklerini sıcak suya ekleyerek giysilere ve yüzeylere sıkabilirsiniz.


Nane
Nane genellikle mutfakta kullanılır, ancak karıncaların evinize girmesini engelleme konusunda da oldukça başarılıdır. Karınca gördüğünüz yere biraz nane serpmeniz ya da nane esansiyel yağı dökmeniz yeterli.


Lavanta
Lavanta, pire, meyve sineği ve hamamböceğini uzaklaştıran böcek ilaçlarında bulunan linalool adlı bir bileşik içerir. Bir avuç lavanta yaprağını suyla dolu bir sprey şişesine koyarak, cildinize veya mobilyalarınıza sıkabilirsiniz.


Kedi Nanesi
Kediler kedi nanesine bayılıyor fakat sivrisinekler nefret ediyor. Bu bitki, oldukça etkili kovucu güce sahip nepetalakton salgılar.


Adaçayı
Adaçayı, sivrisinekleri ve böcekleri uzaklaştıran karyofillen adı verilen doğal bir bileşiğe sahiptir. Sıcakken daha iyi aktive olur, böylece bu bitkinin birkaç dalını ateşe atabilirsiniz.


Biberiye
İster yemek pişirmek ister dekorasyon için olsun, evinizde bir biberiye bitkisine sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir litre suya bir bardak kuru biberiye ekleyin, kaynatın, soğumaya bırakın ve karışımı bir sprey şişesine koyun. Doğrudan cildinize veya evcil hayvanlarınıza uygulayabileceğiniz bu formül, sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır.


Limon Otu
Limon otu sahip olduğu sitronelal bileşik sayesinde güzel bir kokuya sahiptir - ancak böcekler bunu pek sevmez. Kokunun daha güçlü olabilmesi için yapraklarını ezin, ardından sivrisinekleri ve böcekleri kovmak için cildinize sürün.


Fesleğen
Fesleğenin kokusu o kadar güçlüdür ki, hem ağzımızı sulandırabilir hem de böcekleri korkutup kaçırabilir. Yapraklarında 4 adet kovucu bileşen bulunur ve kokunun çıkması için onları ovmanız yeterlidir. Sivrisineklerin evinize girmesini önlemek için pencere kenarlarına biraz fesleğen koyun.


Kadife Çiçeği
Kasımpatı çiçeği gibi, kadife çiçeği de içlerinde piretrin içerir ve kovucu amaçlarla kullanılabilir. Bir avuç kadife çiçeği ve suyu karıştırıp 2 gün karanlık, serin bir yerde ara sıra sallayarak dinlenmeye bırakın. Daha sonra, süzmek ve içindeki sıvıyı çıkarmak için bir bulaşık bezi kullanın. Sıvıyı bir sprey şişesine koyun ve böcekleri uzaklaştırmak için kullanmaya başlayın.


Kekik Otu
Birçok kişi yemeklerine eklemek için evde kekik otu yetiştirir. Ancak böcekler bu bitkinin kokusunu sevmez. Böcekleri uzaklaştırmak için bitkinin suyunu çıkarın. Bunun için 4 ila 5 bardak kekik yaprağını ezin. Daha sonra karışımı güneşli bir yerde su dolu bir kaba koyun ve bir gece bekletin. Karışıma sıvı bulaşık sabunu ekleyin, süzün ve suyu bir sprey şişesine koyun.
 
Bu haber 137 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum