OKULA DÖNÜŞ SÜRECİNDE VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Pandemi nedeniyle Mart 2020’den bu yana ağırlıklı olarak uzaktan sürdürülen eğitim-öğretim, 6 Eylül’den itibaren yüz yüze devam edecek. Çocukların okula alışması kadar salgın tedbirlerine uyması da önemli. İşte eğitim uzmanlarından velilere, çocuklarının okula ve yüz yüze eğitime uyum sağlamaları için öneriler:

OKULA DÖNÜŞ SÜRECİNDE VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?
03 Eylül 2021 - 10:36
Gereksiz Duygusallıktan Kaçının
Aileler pandeminin ardından çocuklarının okula alışamayacağı yönünde endişeler taşıyor. Ancak uzmanlar çocukların uyum kabiliyetinin yetişkinlerden daha iyi olduğunu söylüyor.  Öğrencileri “Yeni bir dönem başlıyor” diyerek motive etmek ve gereksiz duygusallıklardan kaçınmak gerekiyor.

Hijyen Eğitimi Verin
Çocukların hijyen ve öz bakım becerilerinin geliştirilmesiyle ilgili önceden bilgilendirme çalışması yapın. Maskesini kendisinin nasıl takacağını, sosyal mesafe kurallarını çok fazla detaya girmeden anlatın. Özellikle okul öncesi çocuklarda fiziksel temas beklentisinin yüksek olması, bu tarz bilgilendirmeleri daha da gerekli kılıyor.

Kaygıyı Kontrol Altına Alın
Uzmanlara göre aileler öğrencilerden daha kaygılı. İlk önce ailelerin iyi bilgilendirilmesi gerekiyor. Ebeveynler ne kadar rahat olursa, çocuklar da o kadar rahat oluyorlar. Çocuğunuzun kaygısını azaltmak için kendi kaygınızı kontrol altına alın.

Okula Güvenin
Okulların bilgilendirici olması ve fazla detaylı olmayan güven verici açıklamalar yapması gerekiyor. Veliler de okula ve öğretmenlerin uzmanlığına güvenmeli. Okulda farklı bir sistem var ve çocukların velilerden bağımsız bu sistemi öğrenmesi gerekiyor.

Tutabileceğiniz Sözler Verin
Duygusal esneklik zorlu olaylara daha hızlı adapte olmamızı sağlıyor. Çocukların okullarda duygusal esnekliğini geliştirmesi gerekiyor. Okul şu anda yüz yüze açılacak ancak sonrasında bizi neyin beklediğini çok net bilmiyoruz. Dolayısıyla çocuklarda hayal kırıklığı yaratmamak için uzun dönemli sözler verilmemeli. Başka olasılıkların olabileceği de söylenmeli.

Kendi Deneyiminizi Unutun
Eğer aileden birinin okul deneyimi kötüyse ve istemeden de olsa bu deneyim çocuğa aktarılmışsa, çocuk okula başladığında daha kaygılı olabiliyor. Herkesin deneyiminin kendine has olduğunu unutmayın ve kendi yaşadığınızla kıyaslamayın. Çocuğunuzdan büyük beklentilere girmeyin ve onu başka çocuklarla karşılaştırmayın.

Tutarlı Davranın
Tutarlı olmak her aile için çok önemli bir davranış biçimi. Farklı fikirde de olsak tutarlı mesaj vermeye özen göstermek önemli. Özellikle ayrılmış anne babaların çocukları için bu konu daha çok önem taşıyor. Çocuğa yaklaşımda tutarlı bir düzen kurmak, yaşayacağı yer konusunda bir rutin oluşturmak okula başlamadan önce önemli.

Bu haber 88 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum