Reklam

MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ'NE 2 ÖDÜL BİRDEN

Kadın Dostu Markalar Platformu'nun bu yıl ilk kez düzenlediği 'Kadın Dostu Markalar Özel Ödülleri' töreni gerçekleşti

MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ'NE 2 ÖDÜL BİRDEN
10 Mart 2021 - 11:09

Kadın Dostu Markalar Platformu'nun bu yıl ilk kez düzenlediği 'Kadın Dostu Markalar Özel Ödülleri' töreni gerçekleşti. Mersinden Kadın Kooperatifi, ‘Gazi Çiftliği’ projesi ile Tüketici Özel Ödülü’ne; kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağladıkları çalışmalarla da Farkındalık Ödülü’ne layık görülürken, Kooperatif Başkanı Meral Seçer “Kadınların sadece ekonomik değil, kültürel ve sosyal alanda da güçlü olması adına birçok projeye imza attık” diye konuştu.

Kadın Dostu Markalar Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde farkındalık yaratmak adına, ‘Kadın Dostu Markalar Özel Ödülleri’ töreni düzenledi. Törende, kadın ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında uygulama ve projelerini hayata geçirmiş, kadın dostu 50 markaya ödülleri takdim edildi. Törende Kadın Dostu Markalar Dijital Platformu kurucusu Nazlı Demirel, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Lale Platin konuşma yaptı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KADINLA BAŞLIYOR”

Açılış konuşmasını yapan Nazlı Demirel, “Belki küçük bir hayaldi, umuttu ama güzel şeyler olabileceğini düşündüğümüz bir noktada adım attık. Bu platformda çok kıymetli projelerle yer aldığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Sürdürülebilirliği fazlasıyla konuşuyoruz. Sürdürülebilirlik, aslında kadınla başlıyor. Kadın, doğanın dengesini de bir şekilde elinde tutuyor. Kadın doğurur, büyütür, yetiştirir. Elbette erkeklerin de payı yadsınamaz ama kadın burada sürdürülebilirlik için kilit bir noktada. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ‘Anadolu’da Kızım Var, Öğretmen Olacak’ projesine bizler de kız çocuklarımızın eğitimi için bir burs fonu oluşturduk. Artık bizim de Anadolu’da bir kızımız, kızlarımız var” diyerek tüm markalara katılımlarından dolayı teşekkür ederek kadınlar gününü kutladı.

ATATÜRK’ÜN EMANETİNİ YAŞATIYORLAR

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Gazi Çiftliği’ni yıllar sonra yeniden hayata geçiren, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Mersin’de Atatürk’ün emaneti olan kooperatif ruhunu yaşatıyoruz” dedi. 1 yıl önce 10 kişi ile başlayan yolculuklarında şu anda yola 305 kadın ile devam ettiklerini aktaran Seçer, “Bölgemizin özel ürünlerini, kadınlarımızın geleneksel yöntemleri ile üretiyoruz. Kadınların sadece ekonomik değil, kültürel ve sosyal alanda da güçlü olması adına birçok projeye imza attık. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile binanın ruhuna uygun faaliyetler göstermeye başladık. Bugün de faaliyetlerimizi hızlandırarak sürdürüyoruz. Bu bağlamda kadınlarımıza ve kız çocuklarımıza eğitim veriliyor. Bu anlamlı günde gerçekten kadın dostu markaların, kadınlara destek ve güç vermesi çok kıymetli. Sürdürülebilirliğin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da çok çalışarak kocaman bir ‘biz’ olunacağını düşünüyorum. Sadece bugün değil, her günün kadınlar günü olması gerektiğini düşünüyorum” diyerek bu anlamlı günde aldıkları ödülü tüm kadın ekip arkadaşları adına aldığını dile getirdi.

“BİR KIZ ÇOCUĞU, 2 AİLE DEMEK”

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Lale Platin de ‘Anadolu’da Kızım Var, Öğretmen Olacak’ projesi ile 97 bin 838 kız çocuğuna ulaştıklarını ve hedeflerinin 200 bin olduğunu söyledi. Platin, “Şu anda üniversiteden mezun ettiğimiz 35 bin kız öğrencimiz var. Ülke nüfuslarını karşılaştırdığımızda bu rakam dünya genelinin çok üstünde. Kız çocuklarımızın eğitimi için, staj görmeleri için kapınızı çalacağız. Biz Türkan Saylan Hocam ile, kız çocuklarının okuması için birçok zorluğu ve engeli aştık. Bu kız çocukları hepimizin çocukları. Lütfen olduğunuz yerde, makamlarınızda, temsil ettiğiniz şirketlerde bunu düşün. Türkan hocamız, ÇYDD ve kızlar. Son söz neden kız çocukları? Bir kız çocuğu 2 aile demek. O çocuğa burs verdiğimizde mutlaka kız kardeşini elinden tutup peşinden sürüklüyor. Büyüyor, yuva kuruyor. Dolayısıyla 2 aileyi birden ayakta tutuyor” diye konuştu.

Bu haber 158 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum